ACM

Association for Computing Machinery

ACM Hakkında

ACM, etkileşimi canlandırmak, bilgi paylaşımında bulunmak ve alanın zorluklarına değinmek için bilgisayar eğitimcilerini, araştırmacıları ve profesyonelleri bir araya getirir. Dünyanın en büyük bilgisayar topluluğu olan ACM, güçlü liderlik, en yüksek standartların desteklenmesi ve teknik mükemmelliğin tanınması yoluyla alanın kolektif sesini güçlendirir. ACM, yaşam boyu öğrenme, kariyer gelişimi ve profesyonel ağ kurma için fırsatlar sunarak üyelerinin profesyonel gelişimini destekler.

Bilgisayar çağının şafağında kurulan ACM, ABD dışında yaşayan yaklaşık 100.000 üyesinin yarısından fazlası ile dünyanın her yerine kadar uzanır. Artan üyeliği Avrupa, Hindistan ve Çin'deki konseylere kadar uzanan, ülkeler ve teknik topluluklar arasındaki ve içindeki bağları güçlendiren bir ağ oluşturmasına imkan sağladı. Eylemleri, ACM'nin bilgisayar bilimininde dünya çapındaki önemli teknik, eğitimsel ve sosyal sorunları hakkındaki farkındalığı arttırmasını sağlar.

Turing Ödülü

Alan Turing

Bilgisayar Biliminin Kurucusu

Turing Ödülü, modern bilgisayar biliminin kurucularından sayılan Alan Turing anısına, 1966'dan beri her yıl Association for Computing Machinery (ACM) tarafından bilişim dünyasına katkıda bulunanlara verilen bir ödüldür. Ödüle değer görülen katkılarda "kalıcı olma ve bilgisayar bilimi dünyasına önemli bir etki yapma" koşulu aranmaktadır. Bilişim konulu en önemli ödül olduğu düşünülen Turing Ödülü bilgisayar dünyasının Nobel Ödülü olarak da anılmaktadır.

Turing Ödülü 2003 yılına değin $25.000 maddi desteği içermiştir. Para ödülü 2003 yılında $100.000, 2007-2013 yılları arasında ise $250.000 olmuş ve Intel ile Google tarafından sağlanmıştır. 2014'te ise para ödülü $1 milyona çıkarılmış ve Google tarafından karşılanmaya başlamıştır.

Bilgisayar Biliminin Nobeli

1966'dan beri...

Frances E. Allens

2006 yılında IBM'den Frances E. Allen bu ödülü kazanan ilk kadın olmuştur.

1975

Ödül ilk kez birden çok araştırmacıya (Allen Newell ve Herbert Simon'a) verilmiştir.

1.000.000

2014'ten itibaren Google tarafından karşılanmaya başlanmıştır

Detaylı bilgi için tıklayınız.

ACM Digital Library

ACM Digital Library (DL), bilgi işlem ve bilişim teknolojisi alanlarını kapsayan tam metin makalelerden ve bibliyografik kayıtlardan oluşan, alanında günümüzün en kapsamlı derlemelerinden biridir. Tam metin veri tabanı içinde, ACM’nin 1954’ten bu yana olan bütün yayınları bulunmaktadır.

Yer alan yayınlar